MG 2270Na letní expedici Kačna Jama se podařilo dohodnout s Honzou Enčevem potápění u nás v Poniklé. Během září jsme se domluvili na pevném termínu a to 13. - 14. 10. 2012. Krátce před termínem byl ještě do programu přidán jeden ponor v jeskyni Netopýří Mlýn v Rokytnici nad Jizerou, kde jsme chtěli ověřit stav dna po prvním pokusu s hydrotěžbou. Cílem ponoru v Poniklé bylo důkladné prozkoumání sifonu.

Samotná příprava na celou akci začala již v pátek, kdy bylo upraveno dno před sifonem a odstraněn skalní blok, který byl v těsné blízkosti a komplikoval tak zbytečně přípravu na ponor. Poté bylo instalováno a vyzkoušeno zařízení do kterého by se případně umístilo čerpadlo na pitnou vodu a nemusela tak být přerušena dodávka vody pro rodinný domek.Honza před ponorem v Poniklé

Hlavní akce začala v sobotu v 10:00 příjezdem Honzy Enčeva a Ivo Záruby z Kladna. Po konzultaci u sifonu se domlouváme na tom, jak bude celý ponor probíhat. Také domlouváme, že čerpadlo nakonec zůstane během ponoru v sifonu a bude vytaženo jen v případě, že se sifon do večera nevyčistí a nebude tak moc být obnovena dodávka vody. Zhruba po půlhodině je Honza připraven před sifonem. Vstupní část je extrémně úzká a Honza do ní leze po hlavě. Těsně před hladinou se ale zasekává a musí být povytažen za nohy aby se uvolnila lahev a mohl tak pokračovat dále. To se podařilo a vzápětí mizí ve vodě. Po chvíli se ale vrací, nohama napřed a s informací, že se po pár metrech zase zasekl. Chvíli odpočívá a nakonec chce vylézt ven. To se mu v úzké, svažité plazivce nedaří a opět se zasekává. Musí tedy zase kousek dopředu uvolnit zaseknutou lahev a nakonec je tahem za nohy a za lano, které má za opaskem,vytažen úspěšně ven. Celou dobu to bere s humorem, povahově slabší diváci odcházejí... Rozhoduje se, co bude dále a vítězí taktika nohama napřed. Zakrátko a celkem bez problému je Honza ve vodě a mizí v sifonu. Po chvíli se objevuje se zprávou, že se mu nepodařilo pod vodou otočit a že sifon končí neprůleznou puklinou. Dosáhl hloubku 2,8m.Poniklá Poté je vše vyklizeno z jeskyně ven a přesouváme se na další ponor do Rokytnice nad Jizerou. Tam již probíhá všechno bez komplikací a během krátkého ponoru Honza prozkoumává portálek, který se objevil po odčerpání sedimentu. Výsledek je pozitivní: portálek, 3-4m široký, dno je tvořeno měkkým bahnem. To znamená, že hydrotěžba má smysl a po odčerpání bahna by se mohlo objevit i nějaké to pokračování.Rokytnice RokytniceZ Rokytnice jedeme do Poniklé kde Honzu a Ivoše provázím našimi dalšími lokalitami. Večer přijíždí ještě přímo z valné hromady ze Žacléře Helča Vysoká a všichni jsme pozváni k Miloškovi do sklepa na pár piv.

Průzkum tedy osvětlil další tajemství Ponikelské jeskyně a my můžeme v klidu spát, protože sifonem cesta do pokračování nevede. V Rokytnici naopak potvrdil to, že hydrotěžba má určitě smysl a mohla by vést k nějakým objevům. Závěrem bych chtěl poděkovat Jardovi Braunovi za výbornou spolupráci během celého víkendu a hlavně za to, že celá jeho rodina vydržela až do večera bez vody z kohoutku.

Velké poděkování patří Honzovi Enčevovi a Ivo Zárubovi. Díky!

Děkuji taky všem, kteří jakkoliv přispěli k zdárnému průběhu celé akce.

Díky

Zde je odkaz na video: http://www.youtube.com/watch?v=5yJYKE-HpaY&feature=plcp

Přidávám ještě odkaz na "Kerkonošskej komiks" na stránkách kamarádů potápěčů z Kladna 

Ondra